YHTEISÖ TANSSII RY:n jäsentapaaminen järjestettiin syyskokouksen yhteydessä la 26.11.2016 klo 15:30 alkaen Balettioppilaitoksen tiloissa Helsingissä.

Yhteisen tanssihetken jälkeen pidettiin syyskokous, jossa käsiteltiin sääntömääräiset asiat, päätettiin 2017 toiminnasta sekä valittiin puheenjohtaja ja hallitus. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa tanssinopettaja Anniina Aunola. Hallitukseen valittiin ensi kertaa myös yhdistysjäsenen edustaja.

Kokous keskusteli vilkkaasti yhdistyksen toiminnan kehittämisestä mm. festaritoiminnan osalta. Seuraavien vuosina 2018 ja 2020 järjestettävien festivaalien suunnittelu aloitetaan jo ensi vuonna ja pyritään luomaan suunnittelusta laajasti yhteisötanssia aktivoiva ja osallistava prosessi. Tavoitteen saavuttamiseksi järjestetään kollektiivisia koulutustapahtumia eri puolilla Suomea kannustamaan paikallisia yhteisötanssin toimijoita luomaan sisältöjä festareille.